Ana içeriğe atla

İngilizce öğrenmenin önemi ve gerekliliği

İnsan sosyal bir varlıktır! İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli fark sosyal olmasıdır. Çağlar boyunca insanoğlu topluluklar halinde bir arada yaşamışlardır. İnsanların yalnız, tek başına yaşaması, hayatlarını sağlıklı olarak sürdürebilmesi düşünülemez.

İnsanları bir arada tutan en önemli unsur iletişim kolaylığıdır. Hiç şüphesiz iletişim araçlarının en başında dil kavramı gelmektedir. Bir arada yaşayan insanlar aynı dili konuşarak birbirleriyle ve çevresiyle iletişim kurarlar.

İçinde bulunduğumuz zaman dilimi bilgi çağıdır. İnsanlık tarihinde hiç görülmemiş hızla bilgi birikimi artmaktadır. Bilim ve teknolojide ki hızlı gelişim iletişim araçlarının çoğalmasına sebep olmaktadır. İletişim teknoloji ve becerilerinin ileri seviyelerde gelişimi, bilgisayar mühendisliği, haberleşme telekomünikasyon ve uydu teknolojileri, büyük sosyal paylaşım web siteleri, internet alt yapısı ve servis sağlayıcıları Dünya üzerinde yaşayan insanları ve kültürlerini yakınlaştırmıştır. Tarih boyunca birbirlerine yabancı yaşayan kültürler bugün gelişen iletişim teknolojisi ürünleriyle tanışarak iç içe geçmişlerdir.

Adeta ülke sınır kapılarının geçirgenliğinin kolaylaştırıldığı, insanların ortak diller aracılığı ile anlaştığı, dışa kapalı ülkelerin tarih olduğu dönemi yaşıyoruz. Bugün dünya ülke ekonomileri birbirleriyle etkileşerek iç içe geçmiş durumdadırlar. Ticari seyahatlerin sıklaştığı, gümrük duvarlarının yumuşatıldığı, devletlerin bazı sanayi ürünlerinin üretiminde uzmanlaşarak, ihtiyaçların daha ucuza karşılanabildiği global bir dünya görüntüsü hakimdir.Ortak askeri güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi, NATO, Avrupa Birliği gibi ortaklıkların kurulması, birçok büyük ülkelerin bir araya gelmesi sebep olmuştur. Ülke sınırları büyümüş, adeta kalkmış gibi fonksiyon kazanmıştır.

Zenginleşen ülke insanları, gelişen konforlu ulaşım araçları, turizm kuruluşları seyahatlerin artmasına, alışkanlıkların değişmesine neden olmuştur.

Ülkeler iç içe girmiş, ayrılması güç bir boyut kazanmıştır. Ayrı ayrı dilleri konuşan insanların iletişim kurabilmeleri için ortak lisanlara ihtiyaç vardır. Ortak lisan Dünya insanlık tarihinde sürekli değişmiştir. Değişimin ana nedeni, ortak lisanı her zaman en ileri ve zengin medeniyetlerin belirlemesidir. Dünya ticaretine, ekonomisine, güvenliğine, sosyal hayatına yön veren, liderlik yapan ülkeler süreklilik gösteremediği için ortak lisanlarda sürekli değişmişlerdir. Bugün gelişen Dünyamızın ortak dili İngilizcedir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Amerika Birleşik Devletlerinin ekonomik ve kültürel liderliği ve etkisi İngilizce dilinin benimsenmesinde etkili olmuştur. İngilizce Çince (Mandarince) ve İspanyolcadan sonra Dünyada en çok konuşulan üçüncü dildir. Fakat resmi olarak Dünyada konuşulan üçüncü dil olmasına rağmen, en çok konuşulan, kullanılan, geçerli olan birinci dildir. İngilizce Dünya ülkeleri arasında iletişim dili olarak kabul edilir.
Bugün İngilizce anadilden sonra insanların en fazla bildiği ve konuştuğu dil olma özelliğini korumaktadır.
Genellikle ülkeler arası diyalog dili İngilizcedir.
Üniversiteler arası akademik eğitim dili İngilizcedir.
Bilgi teknoloji dili İngilizce ağırlıklıdır.
Programlama, bilgisayar ve makine dili İngilizcedir.
İthalat ve ihracatta ortak aracı dil İngilizcedir.

İngilizce öğrenmenin konuşabilmenin avantajları fazlasıyla çoktur.
İyi bir derecede İngilizce lisanı konuşabilmenin kişiye kazandırdığı en önemli kazanım; bütün dünya ülkeleri insanları ile iletişim kurabilmektir.

Yorumlar

 1. Eda Yıldırım18 Kasım, 2010

  Günümüzde genel anlamda insanların iletişim kurabilmeleri için yabancı lisan bilmelerine gerek vardır.
  Sosyal
  Ticari – Ekonomik
  Akademik – Eğitim
  Uluslar Arası İlişkiler
  Uluslar Arası Güvenlik
  Bilim Ve Teknoloji
  Sanat
  …Gibi ilişkilerde İngilizce dili ağırlıklı olarak kullanılır.

  İngilizce dilini anadilden sonra konuşan insan sayısı iki milyara yakındır.
  İngilizce konuşabilmenin gerekliliğini ve kişiye kazandırdığı olumlu faydaları iş ararken mesleki kariyer yaparken daha iyi göreceksinizdir.
  Bugün iş ararken ikinci, üçüncü dil bilen rakipler ile karşı karşıya kalacaksınız.
  Dil öğrenmek, diller içinden İngilizceyi anadil gibi konuşabilmek çok önemlidir.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce yaş sorma. Kaç yaşındasın sorusu. How old are you

İngilizce de kaç yaşındasın sorusu: How old are you? Soru kalıbıyla sorulur. Örnekler: How old are you? Kaç yaşındasın? I am eleven years old. Onbir yaşındayım. How old is he? O kaç yaşında? ( Erkekler için ) How old is she? O kaç yaşında? (Bayanlar için ) How old is Esra? Esra kaç yaşında? How old are Ahmet and Mustafa ? Ahmet ve Mustafa kaç yaşında? How old are they? Onlar kaç yaşında? How old is baby? Bebek kaç yaşında?

What is your favourite …? Kalıbını kullanabilmek.

İngilizce konuşurken karşımızdaki kişiye favorisi olan ... Soruları sorabiliriz. Örneğin: Favori yiyeceği, favori spor dalı, favori yazarlar, favori televizyon kanalları gibi soruları sorabilirsiniz. Yâda karşınızdaki kişi size bu tip soruları sorabilir. Örneklerle konuyu pekiştirelim! What is your favourite food? Favori yiyeceğin nedir? My favourite food is hamburger. Favori yiyeceğim hamburgerdir. What is your favourite food? Favori yiyeceğin nedir? My favourite food is chicken. Favori yiyeceğim tavuktur. What is your favourite food? Favori yiyeceğin nedir? My favourite food is fish. Favori yiyeceğim balıktır. What is your favourite sport? Favori sporun nedir? My favourite sport is swimming. Favori sporum yüzmedir. What is your favourite sport? Favori sporun nedir? My favourite sport is handball. Favori sporum hentboldur. What is your favourite sport? Favori sporun nedir? My favourite sport is voleyball. Favori sporum voleyboldur. Eğer favoriniz her ne ise! Birden fa

İngilizcede İsim, ad sorma ve tanışma diyalogları!

İngilizcede karşınızdaki kişi ile tanışırken; What is your name? (Adın nedir? ) sorusu kullanılır. İsim sorma sorusuna; My name is Ahmet. ( Benim adım Ahmet) Veya I am Ahmet. ( Adım Ahmet) Yanıtı verilir. Arkadaşlar; Tanışma sonrası memnuniyet ifadeleri konuşulması gereklidir. Yani; “Tanıştığımıza memnun oldum.” İfadesi kullanılmalıdır. Pleased to meet you. Nice to meet you. Glad to meet you. Yukarıda ki üç cümlede “ Tanıştığımıza memnun oldum.” Anlamına gelir. Örnek: İki kişi arasında tanışma diyaloğu; OSMAN: Hi I am Osman. ( Merhaba Benim adım Osman.) What is your name? ( Senin adın nedir?) BUSE: My name is Buse. ( Benim adım Buse.) OSMAN: Nice to meet you. ( Tanıştığımıza memnun oldum. ) BUSE: Pleased to meet you Osman. ( Tanıştığımıza memnun oldum Osman. )

İngilizce sıra sayıları / Ordinal Numbers

Bu dersimizde İngilizce sıra sayılarını öğreneceğiz. Türkçede sıra sayıları için; sayıların sonlarına - inci, -ıncı, -üncü, - uncu ekleri eklenerek türetilir. İngilizcede ise sayıların sonlarına th eklenerek türetilir. Bu kurala uymayan kuralsız sıra sayılarını ezberlememiz gerekmektedir. Aşağıda İngilizce sıra sayıları tabloda verilmiştir! 1st first birinci 2nd second ikinci 3rd third üçüncü 4th fourth dördüncü 5th fifth beşinci 6th sixth altıncı 7th seventh yedinci 8th eighth sekizinci 9th

İngilizcede tanıştığımız kişiye hangi ulustan olduğu sorusunu sorma “What nationality are you?”

İngilizcede karşımızdaki kişinin hangi ulustan olduğunu What nationality are you? soru kalıbıyla sorarız. Örnek: What nationality are you? ( Hangi ulustansınız?) (Milliyetiniz ne? ) I am Turkish. ( Ben Türk’üm.) Örnek: What nationality is Mery? (Mery hangi ulustan? ) (Mery’nin milliyeti ne? ) She is English. ( O İngiliz.) Örnek: Where is Jack from? ( Jack nereli?) He is from England. ( O İngiltereden.) Örnek: What nationality is he? ( O hangi ulustan? ) He’s English. ( O İngiliz. ) Örnek: Where is Tony from? ( Tony nereli?) ( Tony nereden? ) He is from America. ( O Amerikadan.) Tony is from America. ( Tony Amerikadan. ) What nationality is Tony? ( Tony hangi ulustan?) ( Tony’nin milliyeti ne?) Tony is American. ( Tony Amerikalı.)

İngilizce nasılsın sorusuna verilen yanıtlar

How are you? Nasılsın? “How are you?” İngilizcede nasılsın sorusuna birçok cevap verilmektedir. En çok kullanılanları! I am fine. (İyiyim) I am okey. ( İyiyim ) I am verywell. (Ben çok iyiyim. ) Not bad. ( Fena değil. ) Örnek: Ali: Hello Ömer. ( Merhaba Ömer. ) Ömer: Hi Ali. (Merhaba Ali. ) Ali: How are you? ( Nasılsın? ) Ömer: Fine thanks and you: ( İyiyim teşekkürler ya sen.) Ali: I am verywell, thanks. ( Çok iyiyim, teşekkürler.)

Evet / Hayır ile başlayan soru cümleleri Yes / No Questions

To be yardımcı fiili özneden önce kullanılarak soru cümlesi hazırlanır. EVET / HAYIR diye cevap verebildiğimiz için; Bu tip sorulara Yes / No Questions soru cümleleri diyoruz. Dikkat edin yes / no questions soruları, or questions daki gibi çift senekli sorular değildir. Sorulan sorulara direk evet / hayır cevap verilir. EXAMPLES - ÖRNEKLER Are you a policeman? Sen bir polis misin? Yes I am a policeman. Evet bir polisimdir. Are you a dentist? Sen bir diş doktoru musun? No I am not. Hayır değilim. Are they engineers? Onlar mühendisler midir? No they aren’t. Hayır değiller. Are you a doctor ? Sen bir doktor musun? Are you doctors? Siz doktorlar mısınız? Yes I am a doctor. Evet ben doktorum. Yes we are doctors. Evet biz doktorlarız. Are you from Turkey? Sen Türkiye’den misin? Yes I am from Turkey. Evet Türkiyedenim. Do you speak English? İngilizce konuşabilir misin? Yes, I spek English. Evet İngilizce konuşabilirim.

İngilizce Dili İle Türkçe Dili Karşılaştırması

İnsanlar farklı lisanlar ile iletişim sağlarlar. Konuşulan dillerin ortak yönleri, benzer özellikleri olduğu gibi, birbirlerine tamamen zıt farklılıkları olabilir. Diller arası benzerlikler kökleri ile alakalıdır. Aynı kökten gelen dillerin birçok ortak özellikleri benzer yönleri olduğu gibi farklı köklerden gelen diller birbirlerine taban tabana zıttır. Ayrıca aynı coğrafyada konuşulan diller birbirlerini etkileyerek dil benzerlikleri gösterebilir. Dil bilimciler Türkçe dilini Ural – Altay dilleri grubunda toplayarak inceler. İngilizce dili Cermen kökenli bir dildir. Her iki dilde ayrı ayrı coğrafyada konuşulan dillerden olduğu için çok farklı kökenli dillerdendir. İngilizce dili ile Türkçe dili arasında ki farklılıklar nelerdir? İngilizce dili ile Türkçe dili arasında ki farklılıkları aşağıda karşılaştıralım! Türk dili yazıldığı gibi okunan bir dildir. İngilizce dili yazıldığından farklı okunan bir dildir. Bu nedenle Türkçe konuşan bir insan İngilizce öğrenirken, İngili


İngilizce Zamanlar!

Bütün dillerde “basit zaman, geçmiş zaman, şimdi ki zaman ve de gelecek zaman” ana zaman durumları vardır. Zaman çeşitliliği, zenginliği dilin genel kökü, yapı büyüklüğüne göre farklılıklar göstermektedir.
İngilizce Dilinde;
“The Simple Present Tense (Geniş Zaman)
The Present Continuous Tense (Şimdiki Zaman)
The Simple Past Tense (Di’li Geçmiş Zaman)
The Past Continuous Tens (Şimdiki Zamanın Hikayesi)
The Simple Future Tense (Gelecek Zaman)
The Future Continuous Tense
The Present Perfect Tense
The Present Perfect Continuous Tense
The Past Perfect Tense (Miş’li Geçmiş Zaman)
The Past Perfect Continuous Tense
The Future Perfect Tense
The Future Perfect Continuous Tense” zamanları vardır.
İngilizce dili grameri ve zamanlarını öğrenirken; Ana diliniz ile öğrenmeye çalıştığınız dili kıyaslamayın.
İngilizce dilini kendi mantığı ile anlamaya çalışın. Neden Özne başta, yüklem hemen sonra gibi niçinler araştırmayın.
Değerli İngilizce Öğreniyorum Site Ziyaretçilerimiz; Aşağıda ki İngilizce Zamanlar hakkında yazılmış sayfa bağlantı linklerini inceleyiniz!
İngilizced En Sık Kullanılan Soru Kelimeleri!

İngilizcede iki çeşit soru cümlesi kurulabilir.
Birincisi; Yardımcı fiil cümlenin başına getirilerek kurulan soru cümleleridir.
Bu soru cümlelerine verilen yanıtlar Yes – No ile başladığı için Yes / No Questions olarak adlandırılır.
Örneğin: İs she a teacher? O bir öğretmen midir?
Yes, she is a teacher? Evet, o bir öğretmendir. … Gibi!

İkincisi; Soru kelimelerini kullanarak yapılan soru cümleleridir. En sık kullanılan bu soru kelimelerine “WH Soruları - Wh… Questions” denir.
Örneğin: What is he?
O necidir?
He is a teacher
O bir öğretmendir. … Gibi!
En sık kullanılan soru kelimeleri
What Ne
Where Nere – Nerede – Nereye
When Ne zaman
Who Kim
Which Hangi
How Nasıl
Why Niçin
How many Kaç tane - Ne kadar – Kaç
How much Kaç tane - Ne kadar – Kaç
How long Ne kadar … Gibi
En sık kullanılan soru kelimeleri için; Aşağıda ki sayfa bağlantı linklerini inceleyiniz!


Köşe Yazıları - Makaleler!

Üzerinde yaşadığımız Dünyamız da konuşulan yerel, bölgesel yâda uluslar arası birçok lisan vardır.
Konuşulan bu dillerin kimisi kaynak bakımından aynı kökten gelmektedir. Kimisi bir birine hiç benzememektedir.
Diller tarihi tam bilinmemektedir fakat diller arası benzerlikler; Dillerin ana dilden çıkarak çeşitlendiği varsayımı üzerine küvetli görüşler vardır.
İngilizce Öğreniyorum Sitemizin; Köşe Yazıları – Makaleler Kısmında sizlere diller tarihi, diller arası benzerlikler, diller arası farklılıklar, dillerin kökleri, kaynakları, yabancı lisan öğrenebilme metot ve teknikleri gibi yoruma dayalı bilgiler içeren makaleler paylaşılmaktadır.
Aşağıda ki sayfa bağlantı linklerini inceleyiniz!